Calvin Klein – jak zbudował modowe imperium?

Jak z syna żydowskich imigrantów stać się jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych projektantów mody na świecie? Cóż, nie będziemy nikogo oszukiwać – z tym trzeba się urodzić. Prześledźmy karierę Calvina Kleina, który po dziś dzień nazywany jest nowym Yves Saint Laurentem.

Dzieciństwo

Calvin Klein, a właściwie Calvin Richard Klein, urodził się 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku, jednak jego rodzina pochodzi z Węgier. Rodzicami młodego Calvina byli Flore i Leo – imigranci, którzy osiedlili się w nowojorskim Bronxie wśród imigranckiej społeczności żydowskiej. Podczas gdy rodzice byli właścicielami niewielkiego sklepu spożywczego, babcia przyszłego projektanta zajmowała się krawiectwem i to właśnie ona zaszczepiła w Kleinie miłość do tkanin, mody i do projektowania ubrań.

Edukacja

Klein swoje pierwsze ubrania zaczął projektować, mając zaledwie kilka lat i ówcześnie jego modelkami były maskotki. Wraz z biegiem lat zamiłowanie do szycia i projektowania nie minęło. Najpierw zapisał się do High School of Art and Design, następnie, w latach 1959 do 1962, podjął się studiów na nowojorskim Fashion Institute of Technology (szkoła w 2003 roku przyznała Kleinowi tytuł doktora honoris causa). Wiedza zdobyta na studiach bardzo szybko została wykorzystana w praktyce. Od razu po ukończeniu szkoły wyższej młody projektant rozpoczął staż w domu mody przy Siódmej Alei jako asystent projektanta płaszczy oraz garniturów Dana Millsteina. Kolejnym jego krokiem w karierze było projektowanie odzieży dla rozmaitych nowojorskich sklepów.

Początek modowego imperium

Calvinowi Kleinowi i jego przyjacielowi Barry’emu Schwartzowi wystarczyło jedynie 10 tysięcy dolarów na otwarcie swojej firmy odzieżowej. Miało to miejsce w 1968 roku. W Calvin Klein Inc. Klein zajmował się projektowaniem, natomiast jego wspólnik prowadzeniem biznesu. Pierwszymi projektami Kleina były kobiece płaszcze zamawiane przez sklep Bonwitt Teller, jednak coraz większe zamówienia sprawiły, że marka bardzo szybko zyskała rozgłos w świecie mody, a sam Klein bardzo szybko znalazł miejsce wśród nowojorskiej modowej elity. Dzięki niezwykłemu talentowi, ale też charyzmie został okrzyknięty nowym Yves Saint Laurentem.

Modowy boom

Lata 70. i 80. ubiegłego wieku to okres, w którym Calvin Klein był znany szczególnie z projektowania jeansów. Niewątpliwie wpływ miała na to legendarna reklama, w której Brooke Shields występuje jedynie w jeansach, sugerując, że to jedyna część garderoby, którą ma na sobie. Kolejne jego projekty to popularna bielizna, która do dziś jest doceniania zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Co wyróżnia projekty domu mody Calvin Klein? Bluza, spodnie, T-shirty – jego odzież ma charakter unisex, więc mogą po nią sięgać przedstawiciele obu płci. Proste, funkcjonalne, ale też nietuzinkowe projekty mają sympatyków na całym świecie i doceniane są przez gwiazdy światowego formatu: Kate Moss, Naomi Campbell czy Cindy Crawford – to tylko kilka modelek, które z wielką chęcią reklamowały ubrania projektanta.

Calvin Klein – sklep online – gdzie kupić?

Fakt, że projekty Calvina Kleina są unisex, nie oznacza, że są tak naprawdę nijakie. Prostota i funkcjonalność ubrań tego projektanta podkreślona jest także bardzo wysoką precyzją wykonania. Proste logo na ubraniu sprawia, że każdy czuje się w tych ubraniach modnie. Co oferuje nam Calvin Klein? Bluza, jeansy, paski i swetry – to tylko niewielka część garderoby, jaką znajdziemy w sklepach internetowych oferujących oryginalną odzież Calvin Klein. Sklep online, do którego warto zajrzeć, szukając tych markowych ubrań to Ubierzsie.com. Niskie, outletowe ceny sprawiają, że dosłownie każdy z nas może się stać posiadaczem odzieży, która została zaprojektowana przez globalnej sławy projektanta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *