Plimsolls, slippers, pepegi, sneakersy- 200lat butów sportowych

Fascynująca historia mody i designu może zainteresować każdego, choć pozornie wiele osób nie zawraca sobie głowy aktualnymi trendami lub ich pochodzeniem czy impulsem, który spowodował, że to co możemy obserwować na sklepowej wystawie posiada swoje korzenie niekoniecznie związane z modą czy branżą tekstylną.

Odkąd dres stał się ogólnie akceptowalnym elementem garderoby, który z powodzeniem może być noszony poza obszarem siłowni, tak mówić możemy o równolegle rozwijającym się stylu inspirowanym sportem, później casualowym, który łączył elegancję z codziennością. Zazwyczaj styl casualowy różnicujemy na poziomie dwóch warstw- dodatków i butów.

Buty sportowe, które współcześnie stanowią jeden z najbardziej rozpowszechnionych modeli obuwia do noszenia nie tylko na co dzień, ale także wspierający nawet klasyczne stylizacje, dodając im nieco ulicznego charakteru i luzu, zostały zaprojektowane już w połowie XVIII wieku. Pierwsze buty sportowe posiadały zmodyfikowany system wkładania na zasadzie wsuwania stopy- stąd ich pierwotna nazwa tzw. slippersy.

Na drodze rozwoju materiałoznawstwa, na początku XIX w, kiedy wynalezienie gumy zrewolucjonizowało wiele obszarów rynkowych, również w przemyśle obuwniczym guma znalazła zastosowanie, początkowo jako funkcjonalne podklejenie drewnianych podeszew, w późniejszym czasie całkowite ich zastąpienie.

Wyprawienie butów w miękką i grubą podeszwę z gumy sprawiło, że stały się one znacznie cichsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Z tego względu zaczęto nazywać je również sneakersami od angielskiego słowa sneak- skradać się.

Pierwsze buty sportowe, które pojawiły się w ogólnym użytku noszone były najczęściej po domu, jako wygodne pantofle lub na plaży. Klasyczne wsuwane slip-on z gumowa podeszwą doskonale sprawdzały się podczas letnich wypraw.

Pierwsze znane na świecie trampki na gumowej podeszwie, uznawane za obuwie sportowe powstało na początku XX w (choć w 1832 roku wytwarzano już buty sportowe) z inicjatywy Marquisa M. Converse’a. Pierwsze buty zaprojektowane przez ta funkcjonującą do dzisiaj i rozpoznawalną markę zaprojektowane były dla koszykarzy. Gruba, gumowa podeszwa oraz sztywny materiał sięgający ponad kostkę. W późniejszym czasie, biała wersja sportowych Conversów stała się symbolem amerykańskiej armii, a z biegiem lat podobnie jak marka Adidas, stałą się powszechnym określeniem wysokich wiązanych butów za kostkę.

W Polsce także spopularyzowano obuwie na bazie gumy. Za produkcję odpowiedzialny był Polski Przemysł Gumowy, od którego nazwę przyjęły produkowane tenisówki- pepegi.

Giuseppe Zanotii- buty sportowe na każdą okazję

Z uwagi na swobodne łączenie elegancji ze stylem sportowym nie dziwić powinien fakt ciągłego rozpowszechniania się modeli butów, które będą odpowiednie na wiele okazji. W tym wypadku zwrócić uwagę należy na włoską markę Giuseppe Zanotti, która jak wielu projektantów posiada w ofercie zarówno męskie jak i damskie wersje sneakersów często wybieranych przez gwiazdy popkultury. Aby nieco podnieść range oferowanych butów, ich podeszwa jest coraz grubsza, a sama konstrukcja zewnętrzna uszyta najczęściej z naturalnej skóry posiada ozdobne elementy- złote klamry, zamki, przeszycia czy blaszki. Nie brakuje modeli ze wszytymi diamentami lub ćwiekami.

Nowa kolekcja Giuseppe Zanotti- buty męskie

W męskiej kolekcji butów Zanotti zauważyć można wyraźny przekrój tendencji obuwniczej. Od wsuwanych pantofli, mokasynów, przez sportowe warianty slip-on i butów do biegania, i wyraźnie podkreślonej linii podeszwy, kończąc na klasycznych sneakersach w dwóch wariantach- wysokich za kostkę z dodatkowymi, złotymi klamrami lub niskich sznurowanych tenisówek szytych z podwójnego materiału.

Nowa kolekcja Giuseppe Zanotti- buty sportowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *