Historia Nicola Trussardi

Od zakładu z rękawiczkami, do 120 sklepów w 15 lat. Historia Nicola Trussardi

Rok 1911. Właśnie wtedy powstaje włoski dom mody Trussardi. Dante Trussardi, założyciel, rozpoczął działalność od wytwarzania skórzanych rękawiczek. Sprzedawano je nie tylko zwykłym ludziom, ale też włoskiej armii w czasie wojny. Przez lata nic się nie zmieniło. Rękawiczki produkowano dla lat 70., które okazały się przełomowe.

Właśnie wtedy firmę, po śmierci Dantego, przejął Nicola Trussardi – wnuk założyciela. To on zamienił rękawiczkowy biznes w międzynarodowy dom mody i akcesoriów warty w tamtym czasie pół miliarda dolarów. Nicola Trussardi przyznał w jednym w wywiadów, że czuł, że to koniec rękawiczek, że ludzie już nie chcą ich nosić i zmiana kierunku działalności była konieczna.

Być może, gdyby nie działania wnuka założyciela, do dziś słyszelibyśmy najwyżej o rękawiczkach Trussardi, jeśli w ogóle ktoś jeszcze wspominałby tę markę. Właśnie dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się jego historii.

Działania Nicola Trussardi

Nicola Trussardi urodził się jeszcze przed końcem wojny, w 1942. Ukończył studia z zakresu ekonomii i marketingu na Katolickim Uniwersytecie Najświętszego Serca w Mediolanie, a już dwa lata później zaczął pracę w rodzinnym przedsiębiorstwie. W 1973 roku zaprojektował znane do dziś szare logo Trussardi, które przedstawia Greyhounda – psa w typie chartów. Jego kolejnym krokiem było wprowadzenie linii skórzanych kurtek. W końcu lat 70., po śmierci ojca, Nicola Trussardi przejął całość firmy.

Przyjaciel zwierząt i wróg wycinki lasów

Już w 1985 roku, niegdyś niewielka rodzinna firma, stała się dużym przedsiębiorstwem ze 120 sklepami na całym świecie. Trzy lata później włoscy sportowcy na igrzyskach w Seulu, nosili odzież marki Trussardi. Z końcem lat osiemdziesiątych, Trussardi rozpoczął działania, które krytykowały niszczenie lasów deszczowych i używanie prawdziwych futer. Sam wykorzystywał tylko sztuczne futra, a w czasie pokazów Trussardi, torebki uczestniczek miały w środku listy protestacyjne przeciwko niszczeniu lasów.

Nicola Trussardi zmarł w wieku 56 lat, w wyniku obrażeń poniesionych w wypadku samochodowym. Niestety nie dożył najnowszych kolekcji, jak Trussardi Jeans, czy Junior, ale nie sposób nie zauważyć, że to on przygotował podwaliny pod ich powstanie. Działania Nicola na cały świat rozsławiły markę Trussardi. Outlet, butik, czy zwykły sklep – dziś wszędzie tam, w wielu krajach świata, można kupić produkty marki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *