Jak dobrać koszulę?

Koszule są bardzo istotnym elementem męskiego stroju. Noszone na co dzień, jak i od święta, prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody. Pod względem uniwersalności bardzo długo prym wiodła biała koszula. Versace, jak i inne domy mody, pokazują, że nie trzeba bać się kolorów. Kolorowe koszule cieszą się stałą, dużą popularnością i można je spotkać na każdym kroku. W związku z tym, dobrze sobie przypomnieć, jak dobrać koszulę, żeby była odpowiednia dla sylwetki.

Krój

Możemy wyróżnić trzy podstawowe kroje koszul, które pojawiają się na metkach – custom fit, regular fit i slim fit. Custom fit to krój najbardziej standardowy. Z założenia ma pasować na każdą męską sylwetkę. Można odnieść wrażenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. W każdym razie, w przypadku tego rodzaju koszul takie przekonanie się upowszechniło. W związku z tym, świat mody coraz częściej skupia się na dwóch pozostałych rodzajach. Przeglądając dzisiaj, na przykład, sklep Versace, trudno znaleźć koszule custom fit. Choć nikt nie powiedział, że już nie wrócą do łask.

Regular fit – to koszula o prostym fasonie, bez wcięcia w talii. Jest też trochę dłuższa, niż koszule slim fit. Ten krój polecany jest osobom, które mają regularną budowę ciała. Jest to też dobry model dla osób tęższych. Sięgną po niego też osoby, które lepiej czują się w mniej dopasowanych ubraniach.

Slim fit – krój wyszczuplany, dopasowany do sylwetki. Można go polecić osobom szczupłym i tym o atletycznej budowie. Niemniej trzeba przyznać, że jest to fason mniej wygodny. Jeśli koszula krępuje ruchy i nie daje poczucia swobody, to nie ma sensu jej zakładać. Jednak nie można nie zauważyć, że slim fit podbija świat mody.

Ostatecznie wszystko zależy od osobistych preferencji. Nie ma dobrej odpowiedzi na to, czy wybrać slim, czy regular fit. A może custom? Nie trzeba usilnie podążać za modą. Warto jest po prostu znaleźć swój styl, w którym się dobrze czujemy. Oczywiście, koszula Versace da poczucie elegancji i stylu, ale nie ma sensu wciskać się w slim fit, jeśli nie czujemy się wygodnie. Bez problemu można znaleźć koszule regular fit u znanych projektantów.

Rozmiar

Wybór koszuli na fasonie się nie kończy. Po wybraniu odpowiedniego, trzeba ustalić rozmiar. Należy pamiętać, że koszule mają dwa rozmiary – kołnierzyka i samej koszuli. Dobrze dopasowany kołnierzyk będzie przylegał do szyi. Ale bez przesady! Musi pozostać trochę miejsca. Najlepiej tyle, żeby pomiędzy kołnierzykiem i szyją zmieścić palec. Kształt kołnierza też jest istotny. Zdecyduje on o tym, czy będziemy wyglądać bardziej, czy mniej formalnie. Czy nasza szyja będzie wydłużona, czy nie. W końcu o tym, czy nasza twarz będzie wyglądać na smuklejszą, czy wręcz przeciwnie. Rozmiar samej koszuli będzie zależał od sklepu. Może się okazać, że koszula Versace, która będzie pasowała, będzie miała zupełnie inny rozmiar niż ta, którą nosimy. W związku z tym, przy wyborze warto sięgnąć do tabeli.

Dokonując wyboru koszuli, warto pamiętać jeszcze o mankietach, długości rękawów i materiale, z którego została wykonana. Jeśli chodzi o mankiety, to trzeba brać pod uwagę dwa rodzaje – zapinane na guziki i na spinki. Te pierwsze są dużo mniej oficjalne. Długość rękawa powinna sięgać za nadgarstek. Jeśli mamy marynarkę, rękaw koszuli powinien wystawać poza nią. Najlepszym materiałem pozostaje bawełna. Chyba, że na ciepłe dni. Wtedy len będzie idealny na mniej formalne okazje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *