Kolory w Twojej garderobie cz I. Typ urody

Temat rzeka, w zależności od źródła teorii na temat kolorystyki urody jest wiele, oczywiście warto udać się do specjalisty, które w pełni skomponuje i dobierz odpowiednią gamę kolorystyczną odnosząc się do naszej cery, koloru włosów, tęczówek, reakcji skóry na kontrast z z innymi barwami.

Charakterystyka kolorystyczna opiera się w dużej mierze na teorii kolorów, ale głównie na naszym poczuciu estetyki, naszych doświadczeniach, komforcie oraz preferencjach czy guście. Wiele teorii mógł o tym, że każdy posiada swój wyjątkowy, jednorodny pigment, który możemy podkreślić dobrze skomponowana kolorystycznie garderobą i tak jak w przypadku teorii kolorów na palecie barw, istnieją kolory, które oddziałują na siebie podkreślając się wzajemnie, ale i takie, które tłumią, przygłuszają, czy spychają na boczny plan.

Niewiele trzeba by podkreślić piękną barwę skóry, nawet jeśli nie jest ona idealna. Jednak aby osiągnąć lotność w temacie idealnego dobierania barw należy popełnić wiele błędów i wie o tym każdy, kto posiada w swojej choć jeden ciuch, którego nigdy nie włożył ale był on ładny. Wiele przykładów odnosi się do znanego z życia cytatu „masz ładną bluzkę” a nie „ładnie wyglądasz”. Choć często o tym nie myślimy jednak ta zawoalowana przewrotność jasno daje nam do zrozumienia co stanowi tło stylizacji, dziek czemu na pierwszy plan wysuwa się… no właśnie. Albo Ty albo ona.

Typ urody

W ogólnej teorii typu urody możemy podzielić według pór roku, jednak jak każda z nich różni się w swojej fazie- wczesne lato, upalny lipcowy przełom, późne lato wrześniowe, któremu bliżej jesieni, kończąc na trzech rodzajach zimy od pierwszych płatków śniegu, przed grudniowe przesilenie, po arktyczny chłód. Podobnie jest z oceną naszej urody. Poza charakterystyką poziomą możemy opisywać ją również w przestrzeni- rozpatrując głębie nasycenia koloru, naturalny blask, chłód, ciepło, neutralność, kończąc na tych elementach które stają się bazowe jak dodatkowy pigment w tęczówce oka, który dodaje głębi spojrzeniu i to właśnie na podkreśleniu jego barwy najbardziej będzie nam zależało.

Zaczynamy….

Choć początkowo nakreśliliśmy te elementy kolorystyczne, którymi najczęściej sugerujemy się przy ocenie naszego typu kolorystycznego eksperci w dziedzinie kolorystyki odradzają jednoznaczne uzależnienie typu kolorystycznego od np. koloru włosów czy barwy tęczówki. Nie zawsze blondynka jest typem germańskiej wiosny, rudowłosa lub brunetka o piwnych oczach- jesieni, a alabastrowa cera to zawsze tym zimy. Aby obalić ten mit uświadamiamy- tak, po ziemi chodzą blondynki o typowo zimowych charakterze i brunetki, które doskonale odpowiadają ciepłemu latu. Powołując się na wiedzę i doświadczenie eksperckie w tym zakresie: kolor oczu odgrywa marginalny element podczas oceny typu urody, to cera, pigmentacja oraz ewentualnie ich oprawa pozwala nam określić mniej lub bardziej prawidłowo nasz tym bazowy.

W pierwszej kolejności konieczne jest określenie trzech elementów, które postaramy się przedstawić w możliwie najbardziej przyswajalnej formie:

Cera ciepła czy zimna?

elizabeth taylorOkreślenie skali ciepła naszej cery nie zależy od jej karnacji! Tadam, pierwszy odwieczny mit podważony. Zależy to natomiast od nagromadzenie się w naszym ciele 2 bazowych pigmentów- feomelaniny, czyli barwnika w skali od czerwonego do żółtego żółtego i eumelaniny, czyli barwnika od brązowego po czarny.

 

elizabeth taylor

 

 

 

W zależności od stosunku ilości obu pigmentów nasza opalenizna będzie różna. Przy wysokim stężeniu feomelaniny nasza opalenizna będzie przybierała odcień bardziej czerwony, przez oliwkowy aż w stronę naturalnego brązu przy nagromadzeniu eumelaniny. Warto w tym wypadku podkreślić, że określenie tendencji skóry w zakresie ilości nagromadzonego pigmentu pozwoli nam także na dobranie odpowiedniej gamy kolorystycznej kosmetyków.

małgorzata foremniak brąz

małgorzata foremniak

Im w skórze większe nagromadzenie ciepłych tonów tym karnacja jest bardziej żółtawa, odbija w stronę delikatnego karmelu. W przypadku tonów chłodnych cera staje się bardziej różowa, porcelanowa.

Nie ukrywamy, że w trakcie analizy najłatwiej i najbardziej jednoznacznie określić te typy urody, które są najbardziej skrajne tzn zdecydowanie ciepłe (pełne pory roku wiosny i jesieni), zdecydowanie zimne (pełne lato i pełna zima). W przypadku typów neutralnych możemy mówić o wszystkich przesileniach- wczesnych i późnych porach roku, które określamy w skali ilości pigmentu jednak zaczynając od dominanty kolorystycznej kierując się opcjonalnie albo w tendencje chłodniejsze lub cieplejsze pobocznych pór roku.

Aby określić odcień cery najlepiej przeprowadzić tym biżuteryjny. To właśnie metale najlepiej wskazują tendencje naszej cery. Do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje, które albo współgrają z naszą cerą, lub nie.

olga bołądź

magdalena frąckowiak

Typ ciepły najlepiej prezentuje się w złocie, neutralnie w odcieniach lekko różowych, żółto i niezdrowo w srebrze.

Typ zimny prezentuje się najlepiej tylko w srebrze. Złoto lub różowe złoto podkreśli jedynie bladość i chłód, będzie zupełnie odstawać od nas- powrót do relacji bluzka-ja-ja-bluzka.

Typ neutralny prezentuje się najlepiej w różowym złocie. W Zależności od dodatkowej tendencji czasami srebro czasami złoto odchodzimy w kierunku jak wspomniano wcześniej tendencji pobocznych pór roku złoto ciepłe wiosny i jesienie, srebro lato i zima, jednak nadal neutralnie.

W tendencja kierunkowych dla cery neutralnej, podtyp ciepły ma nieco bardziej bezowy odcień, przez co zdecydowanie gorzej wyglądają w srebrnej biżuterii.

Cera z tendencją chłodniejszą ma lekko różową cerę, rumieni się właśnie w kierunku widocznej czerwieni. Usta różowe lub karminowe. Nasycenie czerpienią źlę współgra z ciepłym odcieniem złota, dlatego najlepiej odpowiadają im barwy srebrzyste.

 

To jednak nie koniec. Poza tendencją kolorystyczną naszej cery pozostaje określenie głębi i stonowania kolorystycznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *