Versace- sklep u Gianniego

Włoski dom mody Versace to nie tylko charyzmatyczna i kontrowersyjna Donatella, to przede wszystkim bracia- Gianni i Santo Versace, którzy w 1978 roku otworzyli pierwszy butik w sercu Mediolanu.

Przenieśmy się w czasie do 1972 roku kiedy niespełna 25 letni Gianni Versace wychowany w miłości do kunsztu krawieckiego opuszcza rodzinny Reggio di Calabria by w dobie popularyzacji „mody włoskiej” tworzyć projekty dla jednej z prężnie rozwijającej się firmy włókienniczej. Florentine Flowers.

Początki Gianniego związane z projektowaniem sięgają lat dziecięcych. Jako syn krawcowej uczył się fachu od najmłodszych lat uczył się szyjąc szmaciane lalki ze skrawków materiału, które udało mu się znaleźć na podłodze pracowni. W wieku 9 lat zaprojektował swoja pierwszą sukienkę. Do czasu podjęcia studiów architektonicznych był stałym projektantem odpowiedzialnym za tworzenie damskiej konfekcji, która z powodzeniem sprzedawała się również w sąsiednich miastach. Częste podróże do Londynu i Paryża w celu pozyskiwania nowych materiałów inspirująco wpływały na projekty młodego Gianniego, który w wieku 23 lat stworzył pierwszą sygnowaną swoim nazwiskiem kolekcję odzieży damskiej, która odniosła wielki sukces dając młodemu projektantowi przepustkę do prężnie rozwijającego się na rynku modowym Mediolanu.

Dalsza kariera Versace skupiała się głównie na pracy freelancerskiej dla popularnych marek, które potrzebowały świeżego spojrzenia na modę i bardziej spersonalizowanych projektów. Na długiej liście doświadczeń młodego projektanta znalazły się De Parisini, Callaghan, Genny, Alma, aż do 1974 roku, który okazał się najbardziej zwrotny w karierze Ganniego Versace.

Camplice- pierwsza w dorobku projektanta, dojrzała i samodzielna kolekcja odzieży damskiej, w której znalazły się szerokie zwężające się ku dołowy spodnie przepasane grubym pasem w talii w połączeniu z koszulami lub żakietami.

buty versaceW 1976 roku do Mediolanu przyjechał brat Ganniego, Santo. Absolwent wydziału ekonomicznego, doświadczony księgowy z głową pełna pomysłów, do tego z zapleczem prawnym. Posiadając takie umiejętności, wraz z bratem, który posiada „to coś” zakładają firmę, sygnowana własnym nazwiskiem. Pierwsza kolekcja Gianni Versace zostaje zaprezentowana wiosną 1978 roku, w mediolańskiej Galerii Sztuki. Na początku lat 80 do braci dołącza siostra, Donatella odpowiedzialna w firmie za działania marketingowe, reklamę i PR. Doskonały gust Donatelli, kreatywne myślenie oraz wyczucie rynku pozwoliło jej na budowanie wizerunku marki.

Połączona praca rodzeństwa zaowocowała stopniowym rozszerzeniem marki, z wyróżnieniem różnych linii- Versace Young, Versace Sport, Immagine, Diver, Giver, Versatile, V2. Wpływ na kreowanie wysokiej klasy haute couture miała współpraca z teatrem La Scala. Seria nagród i wyróżnień, doskonała promocja, innowacyjne projekty, rozsądne gospodarowanie środkami… cyz istnieje lepszy przepis na sukces?

Praca założycieli oraz ludzi zatrudnianych w firie doprowadziła do zdobycia w 1993 roku modowego Oscara.

Niestety, końcówka lat 90 przynosi ze sobą tragiczne wieści zza oceanu. Brutalne morderstwo Ganni Versacego na schodach jego domu w Miami zakończyło pewną erę w modzie europejskiej i światowej. Dom mody Versace pomimo utraty głównego projektanta, nie poddał się. Według spisanego testamentu Ganniego, Donatella przejęła główna część obowiązków kreatora, jej córka- Allegra odziedziczyła 50% udziałów w firmie, co pozwoliło jej decydować o losach firmy. Również spadek przewidywał gratyfikację dla partnera życiowego, Antonio D’Amico.

Kolekcje domu mody są jednymi z najbardziej oczekiwanych podczas światowych tygodni mody. Choć widać znaczącą różnicę w projektowaniu marki (od barokowego, złotego przepychu, po roznegliżowane i odważne stroje, zmienne z sezonu na sezon).

Versace- sklep w Polsce (warszawa, Katowice, poznań)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *